12 things to know before traveling to Bali.

1. Viza ir kiti atvykimo dokumentai

Atvykstant turistiniais tikslais ir neplanuojant Indonezijoje užtrukti ilgiaus nei 30d, vizą galima gauti oro uoste jau atvykus į Balį. Procedūra paparasta, tiesa kartais norėtųsi, kad eilės prie migracijos judėtų kiek greičiau. Vizos kaina 32 eurai. Ir pirmiausia atvykus stojame į eilę susimokėti už vizą, o po to keliaujame į antrą eilę jau prie migracijos. 

Tačiau viza tikrai ne vienintelis dokumentas, kurį reikės pateikti oro uoste. Visų atvykusių prašoma užpildyti elektroninę anketą ir deklaruoti įvežamas “gėrybes” (net jei deklaruoti, nėra ko). Visi turi pateikti sugeneruotą kodą nuskenavimui išeinant iš oro uosto. Anketą galima užpildyti oro uoste, tačiau procesas užtrunka, mat didžioji dauguma atvykusiųjų neturi indonezijos telefoninių kortelių, taigi ir interneto, o oro uosto nemokamas wifi yra lėtas ir deklaracijos puslapio neužkrauna. Taigi prie kelių pastatytų kompiuterių nutįsta eilės. Todėl labai rekomenduoju deklaraciją užpildyti prieš atvykstant: https://ecd.beacukai.go.id.

2. Pinigai

Balyje, kaip ir visoje Indonezijoje, naudojamas piniginis vienetas yra Indonezijos rupijos. Valiutos kursas svyruoja, tačiau teks priprasti skaičiuoti šimtais tūkstančių, o kartais ir milijonais. Balis turistinė kryptis ir daugelyje vietų galima atsiskaityti kortele, tačiau turėti grynų tiesiog privaloma, ypač jei keliausit po salą ar susigundysit vietinio turgaus asortimentu. Didžiuosiuose bei turistiniuose Balio miestuose daug keityklų, kaip ir ATM bankomatų. Taigi didelio skirtumo ar vežtis grynuosius ir juos keisti, ar nuiminėti pinigus nuo kortelės nėra.

3. Žmonės, žmonės, žmonės…

Jei tikitės patekti į praktiškai negyvenamą salą, tuščius paplūdimius, ramybės oazę, turbūt pasirinkote ne tą kryptį. Balis pulsuoja gyvybe. Mažoje saloje gyvena ~4mln gyventojų, dar tiek pat žmonių ir dar daugiau kas metus šią salą aplanko. Taigi Balis gan tankiai apgyvendintas, o yprastiniai turistiniai maršrutai klega ir šurmuliuoja.

4. Transportas

Pirma mintis pamačius eismą Balyje – tai visiškas chaosas. Siaurose gatvėse atrodo negalioja įprastinė vairavimo tvarka. Mašinų eismas labai lėtas, tarp jų formuodami antrą, o kartais ir trečią eismo juostas nardo mopedai. Nuolatos girdimas pypsėjimas. Tačiau po keliato dienų akis pripranta ir pradedi pastebėti savitas vairavimo Balyje taisykles. Iš tiesų mopedai gelbėja Balį, jei daugiau vietinių rinktųsi mašinas, eismas turbūt galutinai sustotų. Dėl eismo intensyvumo ir specifikos, nerekomenduoju nepatyrusiems vairuotojams sėsti už mašinos ar mopedo vairo šioje vietoje. 

5. Ar aš galiu vairuoti Balyje?

Nesenai ir lietuviškoje spaudoje pasirodė straipsnis, kad Balio valdžia uždraudė turistams vairuoti, tačiau tai ne visai tiesa. Taip, dar kovo mėnesį atsirado Balio valdžios atstovų pasisakymai ir siekiai uždrausti turistams patiems vairuoti Balyje. Tačiau oficialūs procesai vis dar vyksta ir, ar tai taps realybe, kol kas nėra aišku. Šiai dienai turistai gali vairuoti Balyje, jei turi tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, savo įprastą vairuotojo pažymėjimą, o važiuojant mopedu būtina dėvėti šalmą. 

Tokie reikalavimai, na o realybėje su policija susidurti neteko, dokumentų niekas netikrino, net nuomojant transporto priemonę. 

6. Kaip gauti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą?

Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą išduoda regitra, išdavimas užtrunka 10d.d., kaina 8 eurai. Tačiau paslaugos negalima užsisakyti internetu, teks nuvykti į regitros padalinį. Visa informacija ir registracija vizitui www.regitra.lt

Kitas variantas – tarptautinį vairuotojo pažymėjimą užsisakyti internetu. Pavyko rasti net kelis puslapius, kurie siūlo šią paslaugą. Reikia tik nuskanuoti savo turimą vairuotojo pažymėjimą. Elektroninis tarptautinio pažymėjimo variantas atsiusčiamas per porą parų, na o popierinė jo versija siunčiama paštu ir užtrunka kiek ilgiau. Tiesa paslauga daug brangesnė, bei dėl puslapių patikimumo garantuoti negaliu.

7. Uodai

Purškalo nuo uodų nereikėtų pamiršti vykstant į Balį, jei ketinate aplankyti Ubud, ryžių terasas, džiungles ir kt. Nors maliarijos atvejai fiksuojami tik atokiuose Indonezijos rajonuose, tačiau dengės karštinės atvejų pasitaiko ir Balyje.

Dengės karštinė tai virusinė liga platinama uodų. Paprastai pasireiškia karščiavimu, galvos, raumenų ir sąnarių skausmais, pykinimu ir vėmimu, tačiau galimos ir sunkios ligos eigos, pasireiškiančios kraujavimu, šoku. Dengės karštinę platinantys uodai veisiasi stovinčiame vandenyje, paprastai gelia žmogų dienos metu. Dengės karštinės atvejų daugėja lietinguoju sezonu, dėl gerų sąlygų šiems uodam veistis. Pagrindinis apsisaugojimo būdas – vengti uodų įkandimų. Yra sukurta vakcina nuo dengės viruso, tačiau keliautojų skiepijimas nerekomenduojamas.

8. Saugumas

Balis yra ypač saugi vieta kelionėms, net ir keliaujantiems po vieną. Vis tik smulkių vagysčių atvejų pasitaiko.

9. Balio fauna

Keliaujant Balyje tikrai susidursite su vietiniais gyvūnais. Pirmiausia tai šunimis. Dažnai sunku pasakyti šuo benamis ar vis tik turi šeimininkus. Jų gan daug, jie gali slankioti gatvėmis būriais. Kitas dažnas gyvūnas tai bezdžionės. Vis tik nereikėtų pulti bičiliautis nei su vienais nei su kitais. Dažniausiai turistais nukenčia būtent nuo šių gyvūnų.

Kaip ir visoje Indonezijoje, Balyje gyvena gan nemažai skirtingų rūšių gyvačių ir smauglių, o susitikti juos galima net ir labai turistinėse vietose. Skaičiuojama, jog Balyje gyvena šešios nuodingų rūšių gyvatės (vertėtų nepamiršti ir jūros gyvačių), vis gi gyvačių įkandimai nėra toks dažnas reiškinys.

Komado drakonai – didžiausi ir pavojingiausi šiuo metu žemėje gyvenantys varanai. Kadangi yra nykstanti rūšis labai saugomi. Gyvena Komado salose, tačiau gali atplaukti ir į aplinkines salas. Balio nepasiekia, jame nepaplitę.

10. Diena

Planuojant kelionę į Balį reiktų neužmiršti, kad jis yra labai arti pusiaujo, taigi dienos čia trumpos visais metų laikais. Ryte prašvinta prieš 6val, o vakare temsta apie 18val.

11. Bali bally

Taip įvardinami įvairūs žarnyno negalavimai ištinkantys keliautojus. Dėl karšto klimato ir ne tokių griežtų higienos reikalavimų, su žarnyno negalavimais susiduria ne retas turistas. Vis tik jų tikrai įmanoma išvegti, reikia tik pasitelkti nuovoką, uoslės ir skonio jutimus. Vis tik turbūt retas susigundys ragauti vietinio maisto kelias valandas prastovėjusio nešaldomoje vitrinoje. Taip pat vertėtų prisiminti, kad vanduo iš krano gėrimui nėra tinkamas. Tuo tarpu ledukai gėrimuose yra visiškai saugūs.

12. Naudingos programėlės

Dar kitaip žinomi kaip app’ai. Keliaujant į Balį nepamainomi bus Grab arba Gojek. Tai Bolt stiliaus programėlės, kuriomis galima išsikviesti transportą, užsisakyti maistą į namus ar net prekes iš parduotuvės. Patikimi, pigūs ir greiti 🙂

WhatsApp ši platforma labai plačiai paplitusi Balyje. Realiai visą informaciją iš viešbučių gaudavome ir su jais bendraudavome per WhatsApp programėlę, todėl jei jos dar neturite, prieš kelionę rekomenduoju įsiinstaliuoti.

Google map taip pat nepamainomas palydovas keliaujant Balyje. Žemėlapiai tikslūs, parsisiuntus maršrutą iš anksto, nebūtinas internetinis ryšys.

Tripadvisor… o kaip be jo 🙂 Dėl didelio turistų srauto ir paliekamų atsiliepimų skaičiaus ši programėlė nė karto nenuvylė.

P.S.

Ties telefoninis tiek internetinis ryšys naudojantis lietuviška mobiliojo operatoriaus kortele yra labai brangus. Todėl kuo greičiau nuvykus į šalį vertėtų įsigyti esim kortelę su norimu gigabaitų kiekiu. Tai galima padaryti ir oro uoste.

en_USEnglish