Discovering Montenegro

Mažytė, prie Adrijos jūros įsitaisiusi Juodkalnija lyg ir žinoma daugumai lietuvių, tačiau, ko gero, mažai, ką apie ją galėtume papasakoti. Kitaip nei jos kaimynės (pvz Kroatija) Juodkalnija dar nėra patapusi keliautojų Meka. Dar ne visos istorijos apie ją iš lūpų į lūpas ar didelėmis kelionių antraštėmis papasakotos.

Ir mano akys į Juodkalniją nukrypo po vienos atsitiktinės nuotraukos Pinterest platformoje. Žiūrėjau į ją ir negalėjau patikėti, kad tokia vieta man iki šiol buvo nežinoma, ir kad pati šalis tokia nepažinta.

Ir tai buvo nuosprendis 🙂 Kraunamės daiktus ir keliaujam! Na gerai gerai prieš tai planuojam, skaitom, žiūrim ir sulipdom kelionės planą 🙂

A little bit of history

Tokią Juodkalniją kaip žemėlapyte matome dabar turime nuo 2006m., kada paskelbus referendumą nubalsuota atsiskirti nuo Serbijos ir kurti atskirą respubliką. Ko gero tai vienintelė balkanų šalis (pataisykite, jei klystu), kuri iš buvusios Jugoslavijos pabiro taikiai. Pačios Juodkalnijos istorija vingiuota ir ilga: sudaryta iš atskirų genčių, vėliau suvienyta, o bėgant laikui visa ir atskiros dalys buvo veikiamos skirtingų imperijų ar valstybių.

Net jei istorija nesidomite, bendrą vaizdą susidaryti būtina, nes tai formavo Juodkalnijoje gyvenančių žmonių požiūrį, papročius, kultūrą.

Kaip mus tikino vienas gidas, dar ir šiandien gentys reiškia daug.. Gentainis visada gali tikėtis pagalbos ar net protekcijos.

Ir dėl to ši maža šalis (~600 000 gyventojų) tokia nenuspėja ir marga.

Turizmas šalyje

Nors turistų srautai vis didėja (neskaitant Covid-19 laikotarpio), tačiau kryptis vis dar prasprūsta pro daugumos turistų akis ir labiau renkamasi kaip alternatyva. Tačiau manau, greitai svarstyklės nukryps Juodkalnijos naudai mat šalis turi viską sėkmingam turizmo vystymui. 

O dabar galima pasimėgauti saikingais turistų srautais ir labai patraukliomis kainomis. Manau dabar yra puikus metas aplankyti šią šalį.

Prieš keliaujant…

Nors šalis nėra Europos sąjungoje, tačiau oficiali šalies valiuta yra euras. Į šalį galima atvykti turint vien tik ID (pasas nereikalingas), nereikalingos ir vizos, ar kitokie paildomi dokumentai. 

Kol kas tiesioginių skrydžių į Juodkalniją iš Lietuvos neturime, išskyrus užsakomuosius Novaturo vykdomus skrydžius. Šalyje veikia du orouostai: Podgoricos ir Tivato (čia leidžiasi Novaturo užsakyti lėktuvėliai).

Juodkalniją galima pasiekti mašina, tačiau iki jos reikės nuvažiuoti ~2000 kilometrų. 

Juodkalnijos keliai kontrastingi… Dalis, ypač jungiantys valstybes, yra gan geri, tačiau dalis kelių – siauri serpantinai, reikalaujantys vairuotojų įgūdžių. Taigi, jei užstrigote ant serpantino susitikę priešpriešais važiuojantį kitą turistą ir neišmanot, kaip išlaviruoti- laukit vietinio. Jie mielai, tiesa dažnai karštai, paaiškins kaip iš situacijos išsisukti.

Pakelės atitvaras ant skardžio. Reikia tik tikėtis, kad jis buvo pramuštas krintančių akmenų, o ne atsitenkusių mašinų.

Ir visas kančias vairuojant (jei tokių bus) atpirks vaizdai pro langus… Apibendrinant: kuo prastesni keliai, tuo įspūdingesni vaizdai ir mažiau turistų.

O savaitės užteks?

Juodkalnija – maža šalis, atrodo, kad ir daug laiko jai “iškeliauti” nereikėtų, tačiau viskas priklauso nuo norų ir tikslų. Jei bandote derinti aktyvų keliavimą su poilsiu paplūdimyje savaitės mažoka, jei esant aktyvių ar ekstremalių sporto šakų mėgėjas ir kartu norit pažinti šią šalį vėl savaitės nepakaks 🙂

Ir rašau tai iš savo asmeninės patirties. Mes bandėme suderinti viską: pasyvų ir aktyvų poilsį, susipažinti su šalies istorija ir kultūra, užsukti į lankytinas vietas. Savaitės mum nepakako. Turbūt optimali kelionės trukmė turėtų būti 10d, bet neabejoju bus ką veikti ir 14d.

Ir ką valgyti?

Jei jūs, kaip ir aš, mėgstate su šalimi pažindintis ir išragaudami jų patiekalus, greičiausiai Juodkalnija jums patiks.

Maistas čia skanus arba labai skanus 🙂 Pasirinkimas iš tiesų gausus: žuvis, jūros gėrybės, mėsos patiekalai, daržovės, vaisiai – visi ras sau tinkamų variantų.. Kadangi didžiąją dalį Juodkalnijos dengia kalnai, šalis mažai augina. Pagrindiniai jos pasididžiavimai kumpis (kuris gali būti rūkomas iki 10m), sūris, vynas. Taip pat gaminamas alus, rakė.  

Kita gan išskirtinė sritis tai austrių ir midijų auginimas (straipsnis rengiamas). Unikali patirtis, kurią siūlau išbandyti: https://www.airbnb.com/experiences/898960?location=Montenegro&currentTab=experience_tab&federatedSearchId=3ec120d1-df9b-4cee-95bb-e1ea92a3fae0&searchId=&sectionId=8025b9ba-4509-402b-89be-5053e6f82594&source=p2

Katilas midijų ruošiamų lauko virtuvėlėje

Ko negalima praleisti keliaujant Juodkalnijoje?

Kotor

Lipant fortais ativeriantis Kotor įlankos ir miesto grožis

Įlankoje apsuptas kalnų ir skalaujamas krikštolo skaidrumo mėlynų Adrijos jūros bangų stūgso Kotor miestas. Grįstos ir siauros gatvelės, kuriose jus klaidžiojančius šeimininkišku žvilgsniu nužiūrės vietinis katinas, o prisėdus užkasti gal net ateis atsiimti savo duoklės. Ir iš ties katinai čia mylimi, gerbiami ir gyvena šalia žmonių ne kaip augintiniai, o beveik kaip lygiaverčiai miesto šeimininkai. Ir kiekvienas juodkalnietis jums papasakos istoriją kaip Kotor’ą nuo pelių ir žiurkių (su kuriomis dar gal ir būtų galima susigyventi, tačiau ne su jų platinamomis ligomis) išgelbėjo katės. 

Šeimininkiškas Kotor’o katinas, pasitin kantis rytą ant fortuose 🙂

Kotoras savu laiku buvo svarbus prekybinis miestas, dėl to jam apsaugoti buvo pradėti statyti įtvirtinimai, o miestui ir jo įtakai didėjant šie įtvirtinimai augo. Šiuo metu tai viena populiariausių turistų lankytinų vietų, mat nuo jų, vis kylant į viršų atsiveria Kotor’o, o palipus aukščiau ir visos įlankos vaizdai. Šiuo metu įėjimas į fortus jau yra mokamas… na išskyrus, jei atėjot labai anksti, tokiu atveju galima prasmukti be mokesčio. Rinktis ankstyvas valandas vasaros mėnesiai rekomenduojama dar ir dėl karščio. Liepos mėnesį temperatūra dažnai kyla iki 36oC, taigi daugiau nei 1000 laiptelių žygis kalnu į viršų gali būti sunkiai įveikiamas. 

Daugiau kaip 1000 laiptelių teks užlipti, kad įveiktumėte fortus, tačiau vaizdai atperka visas pastangas.

Kotor’e apsistoja nemaža dalis turistų, tačiau ieškantiems paplūdinių ilgiau užsibūti nerekomenduoju, čia jų tiesiog nėra.

Budva

Vis tik didžioji dalis turistų renkasi šį miestą. Jis taip pat ir naktinio gyvenimo centras. Nedidelis Budvos senamiestis su savo simpatiškomis vingiuotomis, siauromis gatvelėmis, apsuptas gynybine siena, o nuo jos į abi puses nusitęsia paplūdimiai (bei įsiterpia prieplauka).

Čerpių stogai, siauros, grystos gatvelės ir iškilusi varpinė… Taip, tai Budva.

Turbūt viena iš patogiausių vietų apsistoti norit pasimėgauti visais kelionės malonumais: paplūdimiu bei jūra, skaniu maistu, aktyviu naktiniu gyvenimu, ekskursijomis po Juodkalniją.

Kiti pajūrio miesteliai

Nedidelis, tačiau prabangus… Tokios mintys sukasi apsilankius miniatiūriniame Tivat miestelyje. Dėl labai palankios politikos (ar mokesčių) čia švarkuojasi prabangios jachtos, todėl firminių parduotuvių bei prabangių restoranėlių čia netrūksta.

Na ir visi veržiasi pamatyti žymųjį Sveti Stefan… Kaip pasakoje legenda miestelis saloje buvo įkurtas po to kai vietiniai gyventojai netoliese esančiame paplūdimyje pastebėjo piratų laivą, pasinaudodami galimybę jie apiplėsė piratus, o iš turtų įkūrė miestelį saloje apsuptą gynybinių fortų.

Paskutiniu metu visa sala buvo paversta prabangiu viešbučiu. Teigiama, kad čia atostogas leisdavo daug holivudo žvaigždžių, mėgaudamiesi įspūdingu vaizdu ir… visišku privatumu. Tačiau šiuo metu viešbutis neveikia ir visos Sveti Stefan langinės uždarinėtos.

Sveti Stefin vakare, saulei nusileidus. Vis tik langinės išlieka užvertos, nes viešbutis čia veikias kurį laiką ir priimdaves garsius svečius nesutaria su valstybe dėl mokesčių.

Tara upė ir jos kanjonas

Tara upės kanjonas yra giliausias Europoje ir antras pagal gylį pasaulyje (po Didžiojo kanjono JAV). O pati upė gėlavandenė, maitinama šaltinių dėl to vanduo šaltas ir kas svarbiasi tyras, ir švarus. Tara upės regionas dar 1980m. įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą, o upė nuo 1977m. saugoma tarptautinių konvencijų, kaip pasaulio ekologinės biosferos rezervatas.

Tara upė ir jos tarpeklis

Karštomis dienomis išties gera panirti į šaltą Taros vandenį 🙂 Bet dar smagiau išbandyti plaukimą plaustais (rafting) upės slenksčiais..

Nuotykiams pasiruošę 🙂

Mėlynieji urvai

Įsivaizduokite karštą vasaros dieną, skaidrų krikštoliškai mėlyną jūros vandenį… Įsivaizduokit kaip įplaukiat į uoloje esantį urvą, o ant jo sienų žaižaruoja saulės zuikučiai atsimušę nuo vandens… vanduo, iš kurio nesinori išlipti ir visa tai Europoje, taip pat toli nuo mūsų!

Dėl skaidraus vandens galima skaičiuoti amnenukus dugne 🙂

Urvai pasiekiami laivais, o jų pasirinkimas didelis: vieni siūlo ekskursines programas, kiti nuomoja tik greitąjį katerį plaukti iki urvų. Bet kokiu atveju įspūdžiai garantuoti.

Njegoš mauzoliejus

Jei vykstate su gidu, jis jums tikrai papasakos koks svarbus juodkalniečiams buvo ir yra Njegoš. Jis laikomas svarbiausiu juodkalniečiu, didžiu valdovu, nepakartojamu poetu. Taigi antroje pagal aukštį viršukalnėje Juodkalnijoje yra Njegoš mauzoliejus. Vis tik jei istorija jūsų nedomina, atvykit čia dėl vaizdų. 461 laiptelis iki mauzoliejaus padovanoja 70proc visos Juodkalnijos vaizdą (su sąlyga, kad išsirinkot giedrą dieną).

Pakeliui į mauzoliejų… Lipant laipteliais galima sustoti nišose, iš kurių atsiveria paveiksliuko verti vaizdai.

Crnojević upė ir Skadar ežeras

Ikoniškas vaizdas kaip Crnojević upė daro lanksą apie kalną, randamas pakeliui važiuojant prie Skadar ežero. Vėl nejučia pagauni save stebintis, kad tokią vietą randi Europoje.

Taip taip, tai Europa 🙂

Skadar ežeras didžiausias ežeras balkanuose. Juodkalnija jį dalijasi su Albanija. Ežeras ir aplinkinės teritorijos priklauso nacionaliniam parkui.

Atrodo, kad ši vieta turistų dar labai mažai atrasta, nors populiari tarp ornitologų, sutinkame tik keletą vietinių besimėgaujančių vandens gaiva.

Tik numanau, koks nepakartojamas vaizdas turėtų būti plaukiojant Skadar ežere, kai žydi vandens lelijos

Deja, bet nespėjome

Mes nespėjom, bet manau, kad verta:

  1. Kalnų žygis Durmitor nacionaliniame parke
  2. Aplankyti Juodąjį ežerą ir vietoves aplink jį
  3. Apžiūrėti Ostrog vienuolyną
  4. Pasivaikščioti Perast miestelyje
en_USEnglish