Amžinasis miestas pulsuojantis istorija. Kiek man teko girdėti abejingų Romai nėra. Vieni šį miestą įsimyli, kiti negali jo pakęsti. Tačiau Roma yra Roma, vienintelė ir nepakartojama.
Legenda
Legenda kalba, kad Romą įkūrė du broliai Romulas ir Remas ~700 pr. Kr. Pasakojama, kad broliai buvo dvyniai, kurių tėvas buvo karo dievas Marsas. Karalius sužinojas apie dvynių gimimą, liepė juos nužudyti, dėl to dvyniai buvo įdėti į krepšį ir įmesti į Tibro upę. Tačiau upės srovė juos nunešė į krantą, kur krepšį aptiko vilkė. Ji žindė alkanus brolius, kol juos rado avių ganytojas ir kartu su žmona užaugino kaip savo vaiskus. Užaugę broliai nuvertė kadaise juos nužudyti liepusį karalių ir nusprendė įkurti savo miestą, ten kur upė išmetusi jų krepšį. Tačiau čia broliai susipyko ir Romulas nužudė Remą. Tuomet įkūrė Romos miestą ant vienos iš septynių, paleis Tibrą esančių kalvų – Palatino kalvos.
Istorija
Na, o archeologiniai kasinėjimai vis tik sako, kad miestas turėtų būti dar senesnis.
Tiesa Roma kaip miestas ir kaip Romos respublika antikos pasaulį užkariauja apie 500m. pr.Kr. Ir nuo šio laiko Romos istorija darosi vis įdomesnė. Romos Respublika plėtėsi ir įsigalėjo Viduržemio jūros regione. Roma tapo svarbiausiu miestu, joje skleidėsi mokslas, filosofija ir kultūra. Romos Respublika peraugo į Romos imperiją, sostinė perkelta į Konstantinopolį, tačiau Romos miestas anaiptol nenublanko.
Taip pat Roma unikali Europos istorijos atžvilgiu dar ir dėl to, kad tapo krikščionybės lopšiu, kuri vėliau kūrė visos Europos ideologinį pamatą.
Tiesa archeologiniai Romos tyrinėjimai nesibaigiantys, mat ilga miesto istorija užaugino Romai sluoksnius. Namai statėsi ant namų, miestas ne tik plėtėsi į plotį, tačiau ir kėlėsi į aukšį. Ir kiekviena Romos gatvė alsuoja istorija, klausimas, ar mokame, ją perskaityti.
Ir šiuo metu visi darbai mieste užsitęsia neapsakomai ilgai, mat pradėjus kasimo darbus, kaip taisyklė atkasami archeloginiai paveldo radiniai.
Ką pamatyti Romoje?
Romą galima tyrinėti ne vienus metus. Miestas tikrai ras kuo nustebinti ir nors pagrindiniai lankytini objektai visiems puikiai žinomi, tačiau kiekvienas keliautojas, tikrai ras, ką pridėti nuo savęs.
San Clemente bazilika
Na, o aš pažintį su Roma, rekomenduoju pradėti nuo šios bazilikos. Ir nors iš išorės ji akies nepatraukia, tačiau savyje turi ne vieną paslaptį. Istorija pasakoja, kad bažnyčioje dirbęs kunigas girdėdavęs vandens tekėjimą. Jis niekaip nesuprato iš kur sklinda girdimas garsas. Iki tol šventykla laikyta pakankamai jauna, nors iš rašytinių dokumentų, buvo žinoma, apie gerokai senesnią S. Clemente baziliką. 1857m. tėvas Joseph Mullooly, supratęs, kad žemės lygis buvo gerokai mažesnis, skatinamas girdimo vandens tekėjimo, pradėjo kasinėjimo darbus ir aptiko IVa senąją baziliką su gana gerai išsilaikiusiomis freskomis. Tačiau tai nebuvo pabaiga, kasinėjant toliau, atkasti Ia. gyvenamieji namai ir net mistiškos Mitros religijos relikvijos. Šiuo metu lankymui atverta IVa senoji bazilika, taip pat galima nusileisti į Ia namų lygį. Taip pat galima apžiūrėti Mitros religijos garbintojų paliktus pėdsakus. Rekomenduoju baziliką lankyti su gidu, tik taip ji papasakoja savo istoriją. Daugiau apie šią baziliką, galite rasti: https://www.basilicasanclemente.com/eng/home-2/ Na, o mistikos ir istorinių paslapčių gerbėjams tikrai patiks pasigilinti į Mitros religiją: https://en.wikipedia.org/wiki/Mithraism
Koliziejus
Visai šalia S. Clemente bazilikos rasite ir Koliziejų. Tai I a. pastatytas elipsės formos amfitertas. Tai didžiausias toks statinys senajame pasaulyje. Skaičiuojama, kad Romos Koliziejuje tilpdavę nuo 50 000 iki 80 000 žiūrovų. Koliziejaus tikslas buvo linksminti Romos gyventojus, o taip pat jiems parodyti romėjų tautos didybę ir galybę. Koliziejuje vykdavę susirinkimai, inscenizacijos ir spektakliai. Bet žinomiausias jis dėl čia vykusių gladijatorių kovų. Romos galybės epogėjuje Kaliziejus net būdavo pripildomas vandens ir inscenizuojami jūrų mūšiai, taip pat vykdavo gladijatorių kautynės su laukiniais gyvūnais.
Šiuo metu galima rinktis, kurią Koliziejaus dalį, ar jį visą aplankyti. Dažnai kartu siūloma aplankyti Palatino kalvą bei Forumą. Bilietus galite įsigyti čia: https://www.colosseumdiroma-tickets.com/en#
Romos akvedukai

Pabėgus kiek toliau nuo miesto centro, randame akvedukų parką. Ir čia apima jausmas lyg kas būtų pasukęs laiko rodykles atgal. Parke tikrai malonu pasivaikščioti, ypač vakarėjant. Čia galima apžiūrėti skirtingu laiku statytus akvedukus, jais į miestą patekdavo vanduo iš kalnų. Tai vienas iš romėnų inžinerijos pavyzdžių, leidusių šiai imperijai suklestėti. Jei norisi sužinoti apie akvedukus daugiau, rekomenduotu: https://www.airbnb.com/experiences/849179?location=rome¤tTab=experience_tab&federatedSearchId=b041d5ad-8a9f-468d-a559-44a1307f26ec§ionId=c8724434-1efe-42bf-be93-d1e9678b1eed
Panteonas

Panteonas – “skirtas visiems dievams”, kitaip sakant visų dievų šventyklą. Toks, kokį jį matome šiuo metu, pastatytas IIa, gaisrui suniokojus prieš tai buvusią šventyklą. Tai vienas geriausiai išsilaikusių senovės Romos pastatų. Bene geriausiai žinomas panteono skiriamasis ženklas, tai jo kupole esanti atvira anga, pro kurią į panteoną sklinta šviesa. Įsigalėjus krikščionybei, panteonas buvo pertvarkytas į krikščionišką bažnyčią, paslepiant pagoniškus dievus. Verta aplankyti visiems architektūros mėgėjams.
Trevi fontanas

Lankytis Romoje ir jo nepamatyti, turbūt neįmanoma. Tai lankomiausias Romos fontanas. Ir pirmiausia tikrai apstulbins minia aplik jį. Ji nuolatinė ir nesibaigianti. Trevi fontanas sudaro pastato fasadą, šiuolaikinis fontanas pastatytas 1762m, tačiau jo “šaknys” siekia antikos laikus. Čia atkeliaudavo vanduo iš akveduko, aprūpinantis miestą.
Ispanijos laiptai
Ispanijos aikštę su viršuje jos esančia Trinita dei Monti bažnyčios aikšte jungiantys laiptai. Ansčiau buvusi gana bohemiška vieta, kur dienos metu laiptus nusėsdavo turistai, ilsindami pavargusias kojas, na o vakare jie tapdavo tiek turistų tiek vietinių susitikimo vieta. Yra tekę net koncerto paklausyti sėdint ant Ispanijos laiptų. Tačiau jau kuris laikas sėdėti ant jų uždrausta. Ir tai ne šiaip “popierinis” draudimas. Už sėdėjimą ant Ispanijos laiptų gresia nemenka bauda ir čia nuolat patruliuoja prižiūrėtojai.
Trestevere rajonas

Tai bohemiškas Romos rajonas, savo siauromis gatvelėmis, bromeliais ir jaukiomis kavinukėmis viliuojantis turistus. Nors paklaidžioti čia malunu ir dienos metu, vis tik populiariausias jis vakare, atrodo, kad ima ir atgyja. Puiki vieta vakarienei ar vietinių vedamam maisto turui.
Kraupioji Roma
Kaip dauguma senų miestų, taip ir Roma, turi vietų galinčių priversti širdį plakti greičiau, ypač jei šalia geras pasakotojas. Visiems, kurie ieško kiek šiurpaus prieskonio, savo Romos kelionei, vertėtų aplankyti Kapucinų kriptą ir katakombas.
Kapucinų kriptas galima rasti po Santa Maria della Concenzione dei Cappuccini bažnyčia. Kapucinai – vienuolių ordinas, turėjęs gana įdomias laidojimo tradicijas. Numirus kapucinų vienuoliui, jis būdavo laidojamas be karsto specialioje bažnyčios vietoje, teigiama, kad šioje vietoje žemė specialiai buvusi atvežta iš Jeruzalės. Vienuolio kūnas ~30m praleisdavo žemėje, vėliau jis būdavo iškasamas, ir užleisdavo vietą naujam kapo šeiminikui, tuo tarpu iš pirmojo vienuolio kaulų buvo dekoruojami kapucinų kriptos kambariai. Teigiama, kad tokia tradicija tęsėsi nuo 1500 – 1870m, o Kapucinų kriptose suskaičiuojama apie 4000 vienuolių palaikai.
Romoje priskaičiuojama ne viena dešimtis katakombų – požeminių laidojimo vietų. Skaičiuojama, kad katakombų labirintai, gali tęstis ~150km. Katakombos buvo populiari laidojimo vieta, taupanti miesto žemę. Nors dalis jų buvo išplėšta, tačiau dalis liko nepaliestų ir yra tikras archoelogų rojus, pasakojantis apie skirtingų visuomenės grupių, religijų gyvenimą. Šiai dienai visuomenei atvertos 5 katakombos: San Sebastiano, San Callisto, Priscilla, Domitilla ir Sant’Agnese.
Kanojomis Albano ežeru

Keliaujant Romoje karštuoju metu, tikra atgaiva gali tapti trumpas pabėgimas prie Albano ežero. Ežero vanduo neapsakomai skaidrus ir gaivina karštomis vasaros dienomis: https://www.airbnb.com/experiences/128028?location=roma¤tTab=experience_tab&federatedSearchId=31b87707-acb9-4087-bb8f-c2ecc38dd285&searchId=0c2052e0-dbc9-472a-aaa3-27ab5e206e4c§ionId=9138d38a-3b5d-4be6-950c-d4ff6a98f30c
Skanaujame Romą
Neatsiejama pažinties su Roma dalis – Romos virtuvė. Tiesa, vertėtų privengti turistinių vietų, nesakau, kad maistas nekokybiškas, tačiau daug autentiškesnis jis ten, kur lankosi vietiniai.
Vakarienei vertėtų užsukti į Piatto Romano restoraną, esantį G. B. Bodoni gatvėje. Tiesa, staliuką reikėtų užsisakyti iš anksto. Būtinai paragaukite jaučio uodegos, mat tai tipiškas romietiškas patiekalas (jei galvojate, kad Italijos virtuvė tik pasta ir picos – kultūrinis šokas garantuotas).
Kitą malonią ir labai jaukią pažintį su Romos virtuve siūla Dobora, Fiamma ir Maurizio. Jie ne tik organizuoja vakarienes savo namuose: https://www.airbnb.com/experiences/132180; tačiau siūlo ir įvairius maisto gaminimo kursus pvz.: https://www.airbnb.com/experiences/175961?location=Rome%2C%20Italy¤tTab=experience_tab&federatedSearchId=cd1b4709-b28e-4a90-b5f3-64b014243c25§ionId=4d71f290-14de-4421-8fa2-6fd3468d0f34
P.S.
Roma ir Vatikanas neatsiejami. Apie Vatikaną skaitykite čia: https://onboardwithme.com/lt/vatikanas/